Саруев Лев Алексеевич
Доктор технических наук

Отделение нефтегазового дела, Профессор
02 июля 2022 / Saturday / Неделя четная

1. Shadrina, Anastasiya Viktorovna. The technology improvement and development of the new design-engineering principles of pilot bore directional drilling / A. V. Shadrina, L. A. Saruev, S. Vasenin // IOP Conference Series: Earth and Environmental Science . — 2016 . — Vol. 43 : Problems of Geology and Subsurface Development . — [012068, 6 p.] . — Title screen. — [References: 8 tit.]..

2. Saruev, Aleksey Lvovich. Development of small diameter pilot hole directional drilling for trenchless utility installation / A. L. Saruev, L. A. Saruev, S. S. Vasenin // IOP Conference Series: Earth and Environmental Science . — 2016 . — Vol. 43 : Problems of Geology and Subsurface Development . — [012075, 5 p.] . — Title screen. — [References: 10 tit.]..

3. Experimental results of a method of power pulse generation in hammerless hydromechanical drilling system / A. V. Shadrina [et al.] // SGEM. 16th International Multidisciplinary Scientific GeoConference conference proceedings, Albena, Bulgariaм, June 28 - July 6, 2016: . — 2016 . — Bk. 1, vol. 2 . — [P. 389-396] . — Title screen. — Режим доступа: по договору с организацией-держателем ресурса..

4. Шадрина, Анастасия Викторовна. Анализ и научное обобщение результатов исследований ударно-вращательного способа бурения скважин малого диаметра из подземных горных выработок / А. В. Шадрина, Л. А. Саруев // Известия Томского политехнического университета [Известия ТПУ]. Инжиниринг георесурсов / Национальный исследовательский Томский политехнический университет (ТПУ) . — 2015 . — Т. 326, № 8 . — [С. 120-136] . — Заглавие с титульного листа. — Электронная версия печатной публикации. — [Библиогр.: с. 132-133 (56 назв.)]. — Adobe Reader.. — ISSN 2413-1830 .

5. Saruev, Lev Alekseevich. Mathematical Modeling and Experimental Evaluation of the Stress in the Connecting Elements of the Rods at a Rotational-Impact Loading / L. A. Saruev, S. S. Vasenin // Applied Mechanics and Materials Scientific Journal: . — 2015 . — Vol. 770 : Urgent Problems of Up-to-Date Mechanical Engineering . — [P. 424-428] . — Title screen. — Режим доступа: по договору с организацией-держателем ресурса..

6. Саруев, Лев Алексеевич. Анализ работы резьбового соединения бурильных труб закрытого типа в процессе ударно-вращательного бурения = The analysis of concealed nipple thread connection principles in drill string at the percussion-rotary drilling / Л. А. Саруев, А. В. Шадрина // Современные проблемы науки и образования . — 2015 . — № 1 . — [8 c.] . — Заглавие с экрана. — [Библиогр.: 6 назв.]..

7. Saruev, Aleksey Lvovich. Drill pipe threaded nipple connection design development / A. L. Saruev, L. A. Saruev, S. S. Vasenin // IOP Conference Series: Earth and Environmental Science . — 2015 . — Vol. 27 : Problems of Geology and Subsurface Development . — [012056, 5 p.] . — Title screen. — [References: 5 tit.]. — Режим доступа: по договору с организацией-держателем ресурса..

8. Shadrina, Anastasiya Viktorovna. The behavior of enclosed-type connection of drill pipes during percussive drilling / A. V. Shadrina, L. A. Saruev // IOP Conference Series: Earth and Environmental Science . — 2015 . — Vol. 27 : Problems of Geology and Subsurface Development . — [012057, 5 p.] . — Title screen. — [References: 5 tit.]. — Режим доступа: по договору с организацией-держателем ресурса..